Tavaly a Kiskőrös környéki szőlőkben a becslések szerint körülbelül háromezer mázsa szőlőt pusztítottak el a seregélyek... 

Kevés olyan madár van környékünkön, amelyet annyit emlegetnek, mint manapság a seregélyt. A tudományos meghatározás szerint a társas életet kedvelő madár a legelőterületeken, erdők, nádasok közelében oly tömegesen sereglik, hogy felszálláskor akkora árnyékfoltot vet a földre, mint egy felhő. 

Bár a legelő jószág nyomában a kitúrt földből szedegeti ki a kukacot és a pondrót, előfordul- mondja a szakkönyv - hogy alkalomadtán beveszi magát a cseresznyefára, a szederre, no meg a szőlőre, és ha felhőnyi csapatban érkezik, bizony érzékeny kárt is okozhat.

Tavaly a Kiskőrös környéki szőlőkben a becslések szerint körülbelül háromezer mázsa szőlőt pusztítottak el a seregélyek, tehát egyáltalán nem mondható, hogy csak néha tévednek be a területekre, tudtuk meg Pszota István hegybírótól. Ez mintegy 23 millió forintos kárt jelent, még a tavalyi szőlőárakon is, és erre semmilyen kárenyhítés nem létezik. 

A hegyközség idén a Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségtől megkapta az egyébként védett seregélyek fegyveres gyérítési engedélyét. Ez október 31-ig, hetente 25 darab seregély kilövését engedélyezi a két kiskőrösi mezőőrnek, napfelkeltétől napnyugtáig. A kilövés pontos helyéről a gyérítés megkezdése előtt 24 órával értesíteni kell a természetvédelmi mezőőrt. A lelőtt seregélyek számát pedig be kell jelenteni a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatóságának. 

A felügyelőség több oldalon közli azoknak a területeknek a helyrajzi számát, ahol tilos rálőni a seregélyre. Ha például tehát a mezőőr céloz, a seregélyek pedig felrebbennek, és védett területre repülnek, ott már nem lehet lelőni őket.

A szakkönyvek a kereplőt ajánlják riasztónak a seregély ellen. Csak hogy, mondta a hegybíró, ez a madár nagyon okos, már meg sem rezdül a kereplő, vagy akár a drága seregélyriasztó ágyú hangjára sem. Többen hálót feszítenek ki a területre, amely azonban a szőlőt is leárnyékolja és képzeljük csak el, akkor mekkora pusztítást végez egy seregélyraj, ha véletlenül valahogyan beszabadul a háló alá.

Pszota István szerint az elemmel működő, a hegyközségi irodában is kapható elektromos seregélyriasztóból hektáronként 3-4 darab talán távol tartja a madarakat a területről. A készülék még a szarvasok, őzek és a nyulak ellen is védelmet nyújt. A henger alakú, mintegy háromezer forintos árú riasztót a levelek takarása alatt is rögzíthetjük egy karóra úgy, hogy a kártevők várható megjelenési irányába nézzen.

Forrás: Régiónapló